/Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

W czasie mrozów szczególnie ciężko jest zwierzętom. Minusowe temperatury dla dziko żyjących, jak też dla wielu psów i kotów, mogą oznaczać wyrok. Bez pomocy człowieka bezdomne czworonogi nie dadzą sobie rady.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na psy przykute do łańcucha – jedynym ich schronieniem jest często nieocieplona buda.

– Zwierzęta w czasie mrozów nie powinny być na łańcuchu. Ich buda powinna stać na nóżkach lub podwyższeniu izolowanym od podłoża, ściany budy powinny być ocieplone styropianem (deska – styropian – deska), dach powinien być pokryty papą, aby nie przeciekał, a wejście do budy osłonięte zasłoną, aby chronić psa przed wiatrem. Wnętrze budy powinno być wyłożone suchą słomą lub sianem, aby pies mógł się w niej zagrzebać – mówi Magdalena Bałka, inspektor Stowarzyszenia Zwierzęce Zacisze.

– Pomóc kotom można choćby uchylając okna do piwnic, co da im możliwość schronienia przed zimnem. Większego problemu nie sprawi dokarmianie ptaków. W karmnikach nie powinno zabraknąć skórki po niesolonej słoninie i okruszków lub ziaren zbóż, którymi mogłyby się one pożywić – dodaje.

Bezdomne koty chętnie korzystają także ze zwykłych kartonów, ustawionych w zacisznym miejscu. Eksperci mają kilka rad również dla właścicieli czworonogów.

– W czasie mrozu lepiej pójść z psem kilka razy na krótki spacer. Niskie temperatury i ostry wiatr mogą szczególnie dokuczyć psom starym, chorym, albo krótkowłosym. Zdrowy pies nie potrzebuje ubranka, za to psy chore i starsze – tak. Po spacerze należy wytrzeć psa do sucha ręcznikiem i chronić przed przeciągami. Sól z łapek najlepiej wypłukać letnią wodą – podkreśla Robert Owczarek ze Zwierzęcego Zacisza.

W okolicach własnego domu możemy prowadzić akcję dokarmiania ptaków, ale ważne jest, by robić to tylko wtedy, gdy dotarcie do naturalnego pokarmu jest utrudnione warunkami pogodowymi. Jeśli już zaczniemy dokarmiać, powinniśmy to robić konsekwentnie.


Z Magdaleną Bałką, inspektorem Stowarzyszenia zwykłego Zwierzęce Zacisze rozmawia Igor Dzikiewicz

Pamiętajmy o zwierzętach podwórkowych

Jak zabezpieczyć miejsca noclegowe zwierząt żyjących przy budach? 

Można ocieplić budę styropianem, wyłożyć sianem. Często możemy zauważyć w budach koce, niestety w zimę koce nie są odpowiednim materiałem izolacyjnym z tego względu, że kiedy zwierzę wychodzi z budy, wracając wnosi na łapach śnieg, który później pod wpływem ciepła ciała zwierzęcia się rozpuszcza, co skutkuje tym, iż koc jest mokry, siano zaś nie jest stałą zbitą warstwą jak koc, więc woda może przez nie przepłynąć. Dobrym pomysłem jest wykonanie uchylnej klapki, która dodatkowo zabezpiecza wnętrze przed napływem chłodnego powietrza. Warto pamiętać o izolowaniu budy od podłoża. Psy o krótkiej sierści np. boksery, absolutnie nie mogą przebywać na dworze w czasie mrozów. Jeśli nasz pies ma na to ochotę, dobrze aby miał możliwość ciągłego ruchu, wybiegania się, co również pozwoli mu się nieco rozgrzać. 

Jak podawać wodę i posiłki zwierzętom, które przebywają na zewnątrz?

W czasie najtrudniejszych warunków należy podawać nieco podgrzane wcześniej posiłki. Wodę należy regularnie zmieniać. Trzeba zwrócić uwagę, aby zwierzę miało dostęp do niezamarzniętej wody, co najmniej kilka razy dziennie. Ważne jest, aby podawać pokarm wysokokaloryczny. np. suchą karmę można polać olejem, dodać trochę tłuszczu czy smalcu. Nie wolno podawać karmy rozmoczonej w wodzie, czy ugotowanej karmy bo zrobi się z tego zamarznięta skała.

Jak zadbać o koty które żyją wolno? (przychodzą do gospodarstwa tylko się najeść)

Dobrym rozwiązaniem są tanie budki dla kotów wolno żyjących. Na osiedlach warto rozważyć umożliwienie dostępu kotom do piwnic poprzez pozostawienie przejścia przy okienkach piwnicznych. Koty mogą nam pomóc w walce z gryzoniami a przebywanie w cieplejszych piwnicach ułatwi im przetrwanie najtrudniejszych warunków.

Co zrobić jeśli się widzi bezdomne zwierzę (szczególnie potrzebujące pomocy – psa lub kota – które jest np. potrącone)

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami) zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Jeżeli widzimy psa, który się zgubił, bądź został porzucony trzeba ten fakt zgłosić do danego Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy, Miasta, Dzielnicy, w której aktualny przypadek ma miejsce. W wielu miastach m.in. w Warszawie zostały powołane oddzielne referaty Straży Miejskiej o nazwie Patrol Eko, które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do odławiania oraz transportu zwierząt. Mają także one listę klinik, do której mogą odwozić zwierzęta z wypadków. Jeżeli widzimy, iż kierowca potrącił zwierzę i nie udzielił pomocy określonej w art. 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt, warto zapamiętać jak najwięcej szczegółów takich jak: kolor samochodu, marka, numery rejestracyjne. Niezwłocznie trzeba poinformować o tym fakcie straż miejską tel. 986 lub policję 997, straż leśną lub inne służby wymienione w art. 33 ust 3 Ustawy o Ochronie Zwierząt, celem udzielenia przez nie niezbędnej pomocy zwierzęciu, które ucierpiało w zdarzeniu drogowym. Pamiętajmy, iż każdy fakt znęcania się nad zwierzętami, wypadków drogowych można zgłosić również do organizacji pozarządowych, których statutowym celem jest ochrona zwierząt. Jednak trzeba pamiętać, iż jest to wolontariat, a organizacja utrzymuje się z datków oraz darowizn dobrych ludzi. Warto pamiętać, aby przekazać 1% podatku takim organizacjom oraz czasami przekazać darowiznę, która pomoże uratować życie kolejnego zwierzaka.

fot.: psy-pies.com